Dusíkovo divadlo v Čáslavi

Jedno z nejstarších divadel v Čechách. Dostavěné v roce 1868 (tedy ve stejném roce, kdy se teprve začalo stavět Národní divadlo v Praze) a o rok později slavnostně otevřené. Zaslouženě chráněné jako kulturní památka České republiky. Pojmenované po čáslavském rodákovi J. L. Dusíkovi – jednom z nejvýznamnějších českých skladatelů a klavíristů působících na přelomu 18. a 19. století v zahraničí. Řeč je o Dusíkově divadle v Čáslavi – historické budově, která se v roce 2021 dočkala rozsáhlých rekonstrukcí zahrnujících i revitalizaci divadelní techniky. Právě na té se podílela společnost MusicData.

Technické vybavování historických objektů (obzvláště těch chráněných) je v oboru AV techniky klasickým oříškem. Jak dosáhnout ideálního umístění osvětlení a ozvučení, a přitom nenarušit původní ráz prostoru? Jak už je u nás zvykem, popasovali jsme se s tím na výbornou. Stačí se podívat na chytře vedené boční nosné konzole pro scénické osvětlení kopírující rám balkonu nebo na důmyslně schované subwoofery využívající vlastností šíření zvuku. Právě díky takovýmto případům uplatnění know-how naší firmy jsme byli schopni vybavit divadlo tou nejlepší technikou.

Ozvučení sálu má na starosti výkonný systém zesilovačů a reproduktorů francouzského výrobce Nexo, který poskytuje čistý a vyrovnaný zvuk v celém svém spektru. Doplněn je o mixážní pult Yamaha, stejné prvotřídní kvality. Z osvětlovací techniky stojí za zmínku například pult a reflektory ETC, scénické osvětlení italské značky Teclumen nebo pohyblivé hlavy od American DJ. Systém je navíc podpořen jedinečnými stmívači legendárního australského výrobce LSC Control Systems, stojícího mimo jiné i za vznikem komunikačního protokolu DMX512 pro ovládání světel. Na řízení se taktéž podílí inovativní holandské výrobky Visual Productions.

Jedním z přínosů naší firmy, který rozhodně stojí za zmínku, je realizace ovládání osvětlení. Díky použití LED světel (využívajících rozhraní DALI pro jejich automatizaci) v hlavním sále i na chodbách budovy bylo možné propojit tento systém se systémem scénického osvětlení. Výsledkem je tedy jedinečná instalace, ve které lze od osvětlovacího pultu řídit jak světla a scénu na jevišti (včetně otevírání opony), tak osvětlení diváckých prostor (například stmívání v hledišti). Navíc byla v sále zachována i klasická možnost spínání přes konvenční nástěnné prvky. To vše díky výše zmíněnému protokolu DMX512, propojujícímu všechny dílčí komponenty.

Čáslavské divadlo je tu s námi už dlouho a vždy si udržovalo svou kvalitu. Byla by velká škoda, kdyby ho kvůli jeho stáří měli návštěvníci začít opomíjet a upozaďovat. Pro historické objekty je sledování moderních trendů obtížné, nemluvě o této branži plné nových technologií. Jsme rádi, že naše společnost mohla zprostředkovat implementaci toho nejlepšího, co současný trh nabízí, aniž by připravila tuto kulturní památku o její osobité kouzlo.